
Король фруктів. Все що ви хотіли знати про Яблука

Просте, рідне і зрозуміле, яблуко не потребує додаткового представлення. Це універсальний інгредієнт: завжди під рукою, доступний весь рік у найближчому магазині та вирощується в по всій Україні. Воно чудово задовольнить потребу у хрумкому та солодкому перекусі, доповнить вашу ранкову кашу або стане ідеальною начинкою для пирога. Читайте далі, аби дізнатися більше про користь яблук, цікаві факти та що зготувати з яблук.
Які є сорти яблук
Сортів яблук у світі нараховується більше 7000, тож перерахувати їх всі у статті неможливо. Але давайте зосередимося на топ-5 найпопулярніших в Україні.
Голден. Беззаперечний лідер за вирощуванням у світі. Впізнавано-жовтого кольору, мають чудовий солодкий смак та привабливий зовнішній вигляд. Крім очевидного вживання цих яблук як самостійних снеків, ви можете додавати їх до ранкової вівсянки, фруктових салатів або смузі.
Гала. Солодкі, червоні з жовтими прожилками та дуже відомі. Так само як і Голден, яблука сорту Гала чудові для самостійного вживання, у фруктових та зелених салатах. Також із сорту Гала готують начинку для випічки, джеми, вижимають соки та роблять сидр.
Білий Налив. Не можна не згадати ці маленькі світло-жовті яблучка, що дозрівають на початку серпня. Завдяки своєму кисло-солодкому смаку та соковитості чудово підходять на роль начинок для випічки, у маринади для м’яса, та як основа для варення і повидла.
Симеренко. Ще одні кисло-солодкі яблука. Зимовий сорт, названий на честь українського промисловця-цукрозаводчика і мецената Платона Симиренка. Плоди яскраво-зеленого кольору мають тонку шкірку та рихлу зеленувато-білу м’якоть. Підходят для випічки, соусів, джемів, маринадів. Їх можна запікати з м’ясними стравами або додавати до салатів. Також цей сорт висушують на компоти. Також ці яблучка чудово зберігаються всю зиму.
Фуджі. Яскраво-червоні, крупні Фуджі славляться своїм солодким смаком. Найкраще підходять для самостійного вживання, як здоровий перекус.
Чим корисні яблука
Яблука багаті волокнами, що сприяють здоров’ю шлунково-кишкового тракту і покращують травлення. Вони також дбають про здоров’ю зубів і ротової порожнини, адже жування яблук стимулює вироблення слини в роті, що допомагає знизити рівень бактерій і може зменшити ризик появи карієсу. Яблука допомагають підтримувати водний баланс організму, адже містять великий відсоток води.
Важливо наголосити, що вміст корисних речовин набагато вищий у шкірці, ніж у м‘якоті. Тож якщо хочете отримати більше користі, зрізати шкірку не варто. Багато хто чистить яблука, оскільки боїться накопичених у шкірці пестицидів. Але, по-перше, не всі фрукти обробляють, а по-друге, їх вміст не такий високий, щоб якось вплинути на здоров‘я. Тому цілком достатньо промити фрукти проточною водою. Для більшої впевненості можна використати засіб для миття фруктів на основі соди.
Середнього розміру яблуко, а це приблизно 200 г містить:
- 5 г клітковини
- 171 г води
- Вуглеводи 28 г
- Білок 0, 52 г
- Кальцій 12 г
- вітамін С (10% денної норми)
- вітамін К (4% денної норми)
- Калій (5% денної норми)
- Мідь (6% денної норми)
- Вітаміни Е, В1 і В6 (2-5% денної норми)
Калорійність яблук становить в середньому 52 ккал на 100 г, цифри можуть дещо різнитися від залежно від сорту.
Глікемічний індекс яблука 39 одиниць, що вважається низьким показником. Це означає, що яблука безпечні для вживання діабетикам, оскільки не сильно піднімають рівень цукру в крові.
Що приготувати з яблук
Першим на думку спадає звісно різноманітна випічка, пироги і булочки. Але впродовж тисячолітньої історії вирощування яблук, люди придумали безліч способів їх використання, обробки і зберігання. Вибір залежить від вашої мети, кількості плодів та наявності інших інгредієнтів.
По-перше, для довготривалого зберігання з яблук можна зварити джем, варення або повидло. До речі, обов’язково спробуйте приготувати сухе яблучне варення за нашим рецептом. Також яблука можна квасити, сушити, вижимати з них сік. Із яблучного соку готують сидр, вино і навіть бренді – Кальвадос.
По-друге, спробуйте використати яблука для салатів. Їхній кисло-солодкий смак та соковитість класно доповнять багато звичних продуктів. Скористайтеся нашим рецептом салату із капусти і яблук або салатом з курячою печінкою.
По третє, яблука чудово пасують до м’яса птиці. Якщо маєте кислі яблука, додайте їх до маринаду, адже кислота, що міститься у плодах допоможе пом’якшити волокна. Запікаючи качку чи курку, додайте до них яблука або зробіть “подушку” для м’яса. Також яблука можна тушкувати.
Ну і нарешті, по-четверте: випічка. Тут варіантів безліч. Шарлотка, крамбл, пудинг, оладки. Просто виберіть щось одне і пробуйте. Ось, наприклад рецепт яблучного пирога на дріжджовому тісті. А ще пам’ятайте, що яблукам чудово пасують кориця, горіхи та кисломолочний сир.
Лайфхак для яблук
Можливо ви помічали, як швидко нарізані яблука починають тьмяніти. Це відбувається через окиснення заліза, що міститься в їхньому складі. Аби зберегти естетичність яблучних скибок, просто полийте їх соком лимону.
Як зберігати яблука
Якщо вам потрібно зберегти яблука максимально свіжими впродовж довгого часу, найкращим буде обернути кожне яблуко у газетний папір та зберігати у прохолодному, сухому і темному місці.
Цікаві факти про яблука
- Яблучне насіння містить в своєму складі ціанід – отруйну хімічну речовину. Але не варто боятися, кількість ціаніду в кісточках така маленька, що не становить небезпеки для людини.
- Різні смаки на одному дереві. За допомогою методу щеплення (коли до материнського дерева наживлюють гілку з іншої рослини), можна виростити яблуню, що плодоносить різні сорти на одному стовбурі.
- Яблуні – дерева довголітні. Деякі здатні дожити навіть до 100 років! На жаль, в такому поважному віці вони вже не здатні плодоносити.
- Найбільше яблуко в світі важило 1 кг 849 г.
- Рекорд встановив японець Чисато Івасагі у 2005 році, про що є відповідний запис у книзі рекордів Гіннеса.
Рецепти страв з яблуками
Нові рецепти

