
Найкращі рецепти з помідорами від Євгена Клопотенка

Помідор — це насправді ягода, плід однорічної рослини з роду пасльонові. Рослина походить із Південної Америки, Мексики та Центральної Америки.
Вважається, що вперше до Європи томат потрапив завдяки Христофору Колумбу, який 1498 року привіз цю рослину до Іспанії та Португалії. Звідти томат був завезений до інших частин європейського світу протягом 16 століття. Цікаво, що спершу рослину сприймали швидше як декоративну, і лише з часом європейці навчилися їсти та готувати помідори.
Помідор чи томат, в чому різниця
Все дуже просто. Томат — це овочева культура або ж вся рослина в цілому, тоді як помідор — її плід. Таким чином кущик рослини, разом з листям, коренем та квітами — це томат, а помідором можна назвати ягоду, що виросла на томаті.
Сорти томатів
На світі налічується понад 10 000 сортів томатів, які різняться розміром та висотою куща, розміром плоду, кольором, кількістю плодів на кущі, часом дозрівання та звісно смаком. Ось найпопулярніші види, які ви можете зустріти в продажі.
Чері — маленькі солодкі помідори, діаметром 3-4 см, що ідеально підходять для салатів та закусок.
Сливка — один з найпопулярніших сортів в Україні, плід середнього розміру, злегка видовжений. Використовується і для салатів, приготування різноманітних страв та консервації.
Волове серце — великого розміру помідор, з тонкою шкіркою та дуже соковитим м’якушем, ідеальний у салатах, сендвічах та бургерах.
Дюймовочка — невеликого розміру плоди, вагою 15-20 г. Рекомендується для вживання у сирому вигляді, а також для консервації та засолювання.
Чорний принц — великі (вага одного плоду приблизно 200-300 г), солодкі та соковиті плоди, що мають цікаве забарвлення з чорним відтінком. Ідеальні для салатів та сендвічів.
Вишеньки — це один з найменших сортів томатів, плоди якого навіть менші за чері. Надзвичайно солодкі ягідки цього томату ідеальні в салатах. Колір сорту варіюється від жовтого до фіолетового.
Кумато — іспанський сорт томатів, відтінок плодів якого може різнитися від золотавого до темно червоного. Підходять як для вживання у свіжому вигляді, так і для приготування різноманітних страв.
Харчова цінність помідора
Залежно від сорту та виду томата, калорійність та харчова цінність плодів може дещо різнитися. Але, згідно з вченими, у 100 г червоного, стиглого, свіжого помідора міститься:
- 94,5 г води
- 0,9 г білка
- 3,9 г вуглеводів
- 2,6 г цукрів
- 1,2 г клітковини
- 0,2 г жирів
Калорійність такого помідора становить 18 ккал на 100 г. Солодші види помідорів містять більше цукру, а отже можуть бути більш калорійними.
Крім цього, помідор містить також вітаміни, мінерали та біологічні сполуки, серед яких: вітаміни С та К1, а також калій, фолієва кислота, бета-каротин та лікопен.
Страви з помідорів
Салати. Найпростіше, що ви можете зробити зі свіжим томатом — нарізати, заправити сіллю та олією і подати, як салат. Залежно від наявності під рукою інших інгредієнтів, страву можна ускладнювати та доповнювати, поєднуючи помідори з іншими овочами, зеленню, сирами, горіхами та крупами.
Сендвічі, брускети та інші закуски. Класика італійської кухні — брускета з помідорами — потребує хрумкої підпеченої скибки хліба, натертої часником та доповненої скибкою соковитого помідора з дрібкою солі. А класичний гамбургер не уявити без слайсу свіжого помідора.
Консервація. Зберегти помідори на зиму можна у безліч різних способів: маринувати, засолити, приготувати в’ялені помідори, томати пелаті, вичавити з помідорів сік або зробити ж пасту чи навіть закрити кілька банок помідорного варення.
Випічка. Піца, овочевий крамбл, стека або тарт, помідори будуть доречним інгредієнтом.
Паста, наприклад паста з помідорами та сиром фета — ідеальний варіант вечері на будь-який випадок.
Соуси. Приготувати смачний кетчуп цілком можна вдома, за нашими рецептами.
Суп. Класичний суп із запеченими помідорами та часником або освіжаючий іспанський гаспачо — вибір за вами.
Нові рецепти

