Для молодості, здоров’я суглобів та гарного сну. Чим корисний кістковий бульйон

Хочете зберегти здорові суглоби та мати гарний сон? Не поспішайте бігти за пігулками, можливо, у цьому вам допоможе чашка звичайного кісткового бульйону. Виявляється, що те, як варити бульйон, цікавить не лише кухарів і домогосподарок, а й науковців, які завзято досліджують його хімічний склад і вплив корисних речовин на організм людини. Я вирішив трохи зануритись в тему і натрапив на цікаві факти, якими хочу поділитись.

Чим багатий кістковий бульйон?

Кістковий бульйон містить чимало корисних речовин для здоров’я. Розберемо основні.

Мінерали та вітаміни. Однією з перших оцінок мінерального складу кісткового бульйону було дослідження британських вчених, проведене ще у 1934 році. Причиною тому стало розповсюджена звичка британських матусь годувати дітей кістковим бульйоном, приготованим з яловичих кісток з додаванням оцту та різних овочів. Окрім інших фактів, дослідження показало, що кількість мінералів в кістковому бульйоні досить низька, тож не вірте коли побачите в інших статтях інформацію, щодо високої концентрації кальцію та фосфору в ньому. Більш сучасні дослідження лише підтвердили цей факт: за даними Міністерства сільського господарства США вміст кальцію у 250 мл кісткового бульйону становить від 12 до 68 мг, в залежності від способу приготування. Норма кальцію для дорослої людини – 1000 мг на добу. Але це не привід відмовитись від кружки міцного гарячого бульйону, бо насправді в ньому міститься багато інших поживних речовин, які корисні для нашого організму.

Глюкозамін та інші глікозаміноглікани. До даної групи сполук відносяться хондроїтин, гіалуронова кислота та, власне, глюкозамін. Всі вони відіграють важливу роль в побудові зʼєднувальної тканини, сухожиль та хрящів і є, по суті, тим самим мастилом для суглобів, без якого їх рухливість значно зменшується.

Колаген та інші білки. Тваринні кістки містять у своєму складі чимало білків, а саме колагену. Тож ваш кістковий бульйон теж буде багатий на нього. Варто зазначити, що в людському організмі він перетворюється на дві інші амінокислоти – гліцин та пролін, які стають джерелами для утворення власного колагену. Хоча наш організм здатний виробляти ці амінокислоти, дослідження, проведені на свійських тваринах, вказують на те, що для оптимальних показників здоровʼя цього може бути недостатньо. Тож допоможе кістковий бульйон.

Желатин, який є у складі кісткового бульйону, утворюється під час температурної обробки колагену. По суті, желатин – це частково гідролізований колаген.

Глютамін – ще одна важлива амінокислота, яку ми отримуємо разом з бульйоном. І хоча за звичайних умов вона в достатній кількості виробляється організмом, в деяких випадках цього може бути недостатньо. Глютамін відіграє важливу роль в роботі кишківника, а саме допомагає в нормалізації процесу утворення епітелію, що важливо при багатьох порушеннях у ШКТ.

Чим корисний кістковий бульйон

Користь кісткового бульйону

Хоча глибинних досліджень щодо позитивного впливу кісткового бульйону на наш організм не проводилось, є багато інших досліджень, які вказують на користь окремих його компонентів. Тому з великою ймовірністю можна сказати, що періодичне вживання в їжу кісткового бульйону може бути корисним.

Здоровʼя кісток та суглобів. Дослідження вказують на те, що колаген, який є компонентом кісткового бульйону, може зменшувати запалення в суглобах, а при такому стані, як остеопороз, можуть бути корисні гліцин та холін. На додачу до цього глікозаміноглікани мають підтверджену ефективність для зменшення больового синдрому в суглобах при остеоартриті.

Пружність та молодість шкіри. Нижній шар шкіри, так звана дерма, складається з колагену і гіалуронової кислоти, які й забезпечують її еластичність. Саме тому вживання кісткового бульйону може стати корисним, якщо ви хочете якомога довше зберегти молодість та пружність вашої шкіри.

Захист кишківника. Колаген, гліцин та глутамін, що містяться у кістковому бульйоні, здатні суттєво покращити роботу кишківника, сприяти відновленню його епітелію і, відповідно, зменшити запалення та усунути шкідливий вплив токсинів.

Краща робота мозку. Відомо, що гліцин має заспокійливий вплив на нервову систему, а значить чашка бульйону може трохи покращити вам настрій і сон. А ще для нормальної роботи мозку потрібен жир, який також міститься в кістковому бульйоні, тож ви не лише будете почувати себе спокійніше, але й допоможете мозку краще працювати.

Чи безпечний кістковий бульйон?

Попри всі переваги споживання кісткового бульйону, є кілька застережень, про які варто сказати.

Негативний вплив свинцю. Цей факт може здатися страшним, але насправді це не зовсім так. Відомо, що свинець, концентрується в кістках, тож цілком вірогідно, що він буде міститись і у кістковому бульйоні. Вчені виявили певне підвищення вмісту свинцю в бульйоні з курячих кісток у порівнянні з чистою водою, на якій він був зварений. І хоча ці концентрації не несуть загрози при періодичному вживанні бульйону, цей факт варто врахувати тим, хто збирається включити кістковий бульйон у свою дієту на постійній основі.

Ризики отруєння при неправильному зберіганні. Желатин та інші білки є гарною основою для розмноження бактерій, тож при неправильному зберіганні бульйон може стати причиною харчових отруєнь. Щоби цього не трапилось, його потрібно зберігати в холодильнику не більше 3 діб, а перед вживанням в наступні після приготування дні довести його до кипіння.

Взаємодія з ліками, які ви приймаєте. Компоненти кісткового бульйону, можуть впливати на засвоєння деяких ліків. Відомо, що білки у складі бульйону можуть взаємодіяти з розріджувачами крові. Якщо ви приймаєте будь-які ліки, варто порадитись з лікарем.

Як приготувати кістковий бульйон?

кістковий бульйон

Бульйон можна готувати з яловичих, свинячих, курячих або індичих кісток. Важливо брати частини де багато суглобів та хрящів. На 4 літри води можна додати від 1 до 2 кг кісток, довести їх до кипіння, а потім варити під кришкою на повільному вогні мінімум 4 години, періодично знімаючи піну. В кінці можна додати перець та сіль до смаку.

Щоб покращити смак бульйону, додавайте до кісток овочі: цибулю, часник, моркву, корінь селери чи петрушки, та спеції – традиційний перець горошком або лавровий лист. Аж раптом захочете надати вашому бульйону трохи східного смаку, спробуйте додати 3-4 коробочки кардамону, паличку кориці або зірочку бадяну. Буде дуже смачно.

Готовий бульйон ви можете вживати окремо, або використовувати для приготування супів та соусів.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...