Ми звикли думати про салат як про виключно корисну їжу, що містить багато вітамінів, клітковини та мікроелементів, необхідних нашому організму, аби бути здоровим і щасливим. Але до складу салатів зазвичай належить один важливий компонент, без якого страва вийде не смачною — це заправка. І, залежно від її складу, заправка може як додати салату користі, так і звести нанівець наші зусилля із побудови збалансованого раціону. Дізнайтеся, як, думку дієтологів, обрати та приготувати корисну заправку.
Якщо ви шукаєте смачні рецепти салатів, то для вашої зручності ми зібрали їх у одному розділі.
Яка салатна заправка вважається корисною
На думку дієтологів, корисна заправка має складатися лише з кількох простих інгредієнтів та мати у своєму складі небагато цукру, солі чи насичених жирів. Деякі магазинні заправки містять додаткові інгредієнти, наприклад барвники, емульгатори, сиропи та консерванти, мета яких покращити текстуру та зовнішній вигляд продукту. Втім усі вони збільшують кількість доданого цукру у заправці. Тож перед купівлею соусу дієтологи радять перевірити його склад: шукайте такий продукт, що містить в складі прості й зрозумілі складники, накшталт оцту, спецій, олії та трав.
На що звернути увагу, обираючи салатну заправку
Основою майже всіх салатних заправок є жири. Краще обирати заправки на основі ненасичених жирів, тобто таких продуктів як оливкова чи ріпакова олія, а також олія авокадо. Річ в тім, що вчені пов’язують ненасичені жири з численними перевагами для здоров’я, зокрема для серцево-судинної системи. Також цікаво, що згідно з офіційними дієтичними рекомендаціями для американців на 2020-2025 роки громадянам США радять обмежити споживання насичених жирів до 10% від усіх спожитих за добу калорій. Ми звісно не американці, але дослухатися дієтичних порад варто.
Чим заправити салат, щоб він був корисним
- Заправками на основі ненасичених жирів, таких як оливкова, ріпакова, кунжутна олії.
- Заправками на основі авокадо, горіхової олії, нежирного йогурту.
- Якщо купуєте заправку в магазині, переконайтеся, що він не містить великої кількості цукру.
Від яких салатних заправок краще відмовитися?
- Спробуйте обмежити споживання салатних заправок з високим вмістом насичених жирів, цукру та натрію. Зазвичай це заправки на основі сметани, жирних вершків або майонезу.
- Не варто надавати перевагу знежиреним заправкам, адже зазвичай вони містять більше доданого цукру для покращення смаку.
Як приготувати корисну заправку для салату вдома
Дієтологи радять наступну формулу корисної та смачної заправки: до її складу повинні входити олія, оцет, трави, часник, сіль і перець. Вибирайте будь-який вид олії, оцту та спецій, які вам подобаються. Наприклад, для пікантної та оригінальної заправки спробуйте поєднати кунжутну олію, рисовий оцет і свіжий імбир. А щоб отримати більш кремову структуру, поекспериментуйте з такими інгредієнтами, як грецький йогурт, авокадо або горіхова олія.