Привабливий, насичено-зелений чай матча завоював шалену популярність далеко за межами рідної Японії. А разом з ним по всьому світу поширилася і культура приготування традиційного напою, разом із необхідними інструментами. Так в нашому побуті з’явився вінчик для приготування чаю матча — часен або тясен. Якщо ви вирішили почати готувати матчу дома — вам він знадобиться!
Що таке часен
Часен (тясен) — це бамбуковий вінчик для приготування чаю матча, а також один з інструментів традиційної японської чайної церемонії. Втім, часен більше ніж просто утилітарний інструмент, він є артефактом японської культури, а подекуди навіть витвором мистецтва.
Як обрати вінчик для матча
Є 3 характеристики, за якими можна обрати вінчик, відповідно до своїх навичок та бюджету: кількість пелюсток або “струн” у вінчику, матеріал та країна походження.
Кількість пелюсток або струн
Їхня кількість може різнитися від 70 до 120 струн. Найякісніші та дорогі моделі мають від 100 до 120 струн (пелюсток), що дозволяє збивати матча максимально рівномірно та швидше отримати пухку піну. Бюджетні моделі мають від 70 до 100 пелюсток.
Ми перевірили часен з більшою та меншою кількістю пелюсток та на власному досвіді переконалися, що різниця відчутна: чим більше струн, тим краще.
Матеріал
Справжній часен може бути виготовлений лише з бамбука — саме його використовують японські майстри, які виготовляють їх вручну вже протягом 500 років. Лише бамбуковий інструмент може вважатися автентичним.
Втім сьогодні у продажі можна знайти варіанти з екопластику. Перевагами такого вінчика називають його довговічність, легкість в догляді. Рекомендуються для новачків, адже такий часен важко зламати чи зіпсувати.
Країна походження
Найякісніші моделі виготовляють на батьківщині чаю матча – Японії. Саме японські майстри з селища Такаяма почали виготовляти вінчики для чайної церемонії, і до сьогодні вважаються кращими в цій справі. Японський часен вирізняють більш витончені струни, краще відшліфований бамбук, якісний матеріал та більша кількість струн. За такий доведеться викласти від 1000 грн.
Китайський або в’єтнамський часен містить меншу кількість пелюсток (струн), зате є бюджетнішим і обійдеться приблизно в 400 грн.
Як зберігати часен
Найкраще зберігати часен у традиційний спосіб — на керамічній підставці “Наоші”( “Кусенаоші”), адже вона виконує кілька важливих функцій: допомагає часену зберігати форму, стікати від води та добре просушуватися. За такого зберігання він не зіпсується та не зламається. До того ж часен для матча, виставлений на підставку наоші виглядає дуже естетично!
Як використовувати вінчик для чаю матча
Перед використанням вінчик обов’язково замочіть на 5 хв у воді, підігрітій до 70-80 градусів, аби він розм’як і не пошкодився. Пелюстки бамбукового вінчика є дуже тонкими, тож поводьтеся з ними обережно.
Після використання часен необхідно промити та повністю висушити (найкраще це робити на підставці наоші), зберігати в сухому місці та уникати замочування у воді на довгий час.
Взагалі, ніжність та акуратність — ось характеристики, з якими треба користуватися вінчиком. Збивати чай необхідно, застосовуючи велику швидкість, а не велику силу.
Що ще можна збивати вінчиком для матча
Тримайте перевірений лайфхак! Вінчиком для матча зручно збивати молоко для різних напоїв, наприклад матча лате. Просто підігрійте молоко в мікрохвильовці та збийте вінчиком — всього за 10-15 секунд отримаєте ту саме густу, пишну піну.
Чим можна замінити вінчик для матча
Вінчик для матча можна замінити електричним спінювачем для молока (працює від батарейки), легко купити через інтернет.
Приготувати чай матча також можна у френч пресі, але майте на увазі, що цей варіант — “на крайній випадок”, і він не є повноцінним способом приготування матча.
В продажі можна знайти пластикові шейкери для матча. Принцип використання дуже простий: збивайте, струшуючи контейнер-шейкер в руці. Підійде для новачків, аде не вимагає жодних навичок.
Справжні ентузіасти та поціновувачі чаю матча вважають, що металеві інструменти можуть негативно вплинути на смак напою та навіть зіпсувати його, тож рекомендуємо обрати для себе бамбуковий часен.