Хамон і прошуто вважають братами у світі їжі, але хіба що двоюрідними. Поціновувачі мʼясних делікатесів знають, що різниця між хамоном і прошуто суттєва. Прошуто називають італійське вʼялене мʼясо зі свинини, а хамон – це іспанське вʼялене мʼясо, виготовлене виключно з задніх ніг свині.
Історія прошуто
Прошуто виготовляють у декількох місцевостях Італії. Найкращою точкою з виробництва вишуканого мʼяса вважаються околиці міста Парма. Там свиней вирощують, підгодовуючи сироваткою, що лишається після виробництва пармезану. Власне, у Пармі прошуто вперше і приготували, якщо вірити давнім легендам.
Ще за часів Стародавнього Риму вʼялений окіст подавали великому військовому полководцю Ганнібалу, коли той пішов у завойовницький похід у Північну Італію. Пармські селяни пригощали карфагенського воєначальника свининою, засоленою у дерев’яних бочках.
Види та методи виробництва прошуто
Сьогодні процес виробництва прошуто дещо інакший. Вʼялене мʼясо роблять виключно зі світлих свиней, раціон яких складається з фруктів, кукурудзи, подекуди каштанів та молочної сироватки.
Методи виробництва прошуто залежать від його видів. Серед них виділяють два основних: крудо і кото. Свинячу ногу для прошуто крудо засолюють у великій кількості солі, а далі сушать природним шляхом за допомогою сонця та вітру. А мʼясо для прошуто кото потрібно зварити, потім його вʼялять, в результаті чого виходить звичайна шинка. Коли йдеться про класичне прошуто, говорять саме про крудо, яке візуально дійсно схоже на хамон. Але воно більш соковите та мʼяке.
Щоб приготувати прошуто, потрібно підтримувати належний рівень вологості повітря. Прошуто, як і хороше вино, вимагає витримки. Зазвичай на цей етап виробництва виділяють близько року, тож не дивно, чому цей делікатес не з дешевих.
Як їсти та зберігати прошуто
Прошуто не любить холодних температур і при сильному охолодженні втрачає свої поживні якості. В Італії заведено купувати рівно стільки прошуто, скільки потрібно для одного приймання їжі. Якщо йдеться про цілий окіст, його нарізають спеціальним довгим гострим ножем тонкими слайсами, ніби це пергаментний папір.
Прошуто, куплене у вигляді скибочок, можна зберігати буквально декілька днів після відкриття упаковки. Звісно, його краще за все покласти в холодильник. Але мʼясо, куплене цілим куском, потрібно зберігати у підвішеному стані в темному приміщенні при температурі +15-18 градусів. Строк придатності такого прошуто складає декілька місяців. Якщо ви купили окіст, не кладіть його у холодильник до інших продуктів, бо мʼясо втратить свій смак та аромат, поглинувши чужі запахи.
Прошуто – це універсальний продукт, що смакує як самостійна страва або додаток до інших продуктів. Італійці смакують прошуто крудо разом з сирами, фруктами та вином. Також мʼясо додають до салатів, піци, пасти та навіть супів.