За приємним хрускотом стебла селери, за свіжим смаком із оригінальним посмаком, є чимало корисних властивостей, котрі роблять ці стебла справді крутим продуктом. Селера є трьох видів: листова, коренева та черешкова, вона ж стеблова. Взагалі усі види цілком і повністю круті: зелень гарно пасує до салатів, корінь смачний, поживний і універсальний – він і в суп пасує, і в пюре, і в салат. Стебла ж селери мають солодкаво-гіркуватий смак, а додають її переважно свіжою в салати та фреші, рідше, але все одно смачно – в пироги. Зупинімося на них.
Вважається, що селера походить із Середземномор’я. Окрім того, історики стверджують, що спочатку селера використовувалася більше як ліки, ніж як звичайний продукт. У середньовічних документах про лікарські трави вказується, що стебла використовували для контролю істерії, сприяння кращому сну, заспокоєння нервів і лікування різних захворювань, включно з грипом, застудою, зубним болем, нетравленням шлунку, хворобами печінки та селезінки, артритом і ревматизмами. Ну якась шалена панацея! Звісно, таких чарівних властивостей ці стебла не мають, але кілька вагомих переваг для здоров’я таки пропонують.
Користь селери
Селера в основному складається з води, тому містить мінімум калорій і вважається дієтичною. Також стебла містять досить багато клітковини та рослинних сполук із антиоксидантними властивостями. Варто зазначити, що традиційна медицина та більшість досліджень зосереджені на екстрактах селери, а не на періодичному споживанні стебел селери. Однак певна користь від частого споживання селери таки може бути, як і від усіх овочів і фруктів
Запобігає запаленням і раку
Селера містить рослинну сполуку під назвою апігенін, яка у традиційній китайській медицині працює як протизапальний, антибактеріальний, противірусний та антиоксидантний засіб. Згідно з кількома дослідженнями ця сполука також може боротися з раковими клітинами та знижувати запалення. Також селера містить флавоноїд під назвою лютеолін, котрий також вважають потенційно корисним у запобіганню раку.
Підтримує здоров’я серця
Поживні речовини, що містяться в селері, можуть знизити ризик серцевих захворювань, котрі є основною причиною смертності в розвинених країнах. Селера є чудовим джерелом флавоноїдів, рослинних сполук із антиоксидантною дією. Вони допомагають знизити рівень ЛПНЩ («поганого») холестерину, підвищити рівень ЛПВЩ («хорошого») холестерину та боротися із запаленнями. Ці фактори значно знижують ризики серцево-судинних захворювань. До того ж вітаміни та мінерали в селері, зокрема фолієва кислота та вітамін К, також підтримують здоров’я серця. Обидві поживні речовини допомагають у формуванні червоних кров’яних тілець і необхідні для згортання крові.
Може покращити травлення
Селера є хорошим джерелом нерозчинної клітковини, яка допомагає прискорити перетравлення їжі та її повне проходження через травну систему. Як наслідок, клітковина підтримує регулярне випорожнення, що запобігає запорам і решті проблем із травленням. До речі, користь селери також включає цей приємний пункт у свій перелік, як, власне, і всі листові овочі.
Береже клітини
Антиоксиданти різних видів допомагають запобігти пошкодженню клітин, викликаному вільними радикалами. Організм виробляє ці речовини як побічний продукт природних процесів, але якщо їх накопичується занадто багато, вони можуть бути шкідливими. Однак селера містить одразу кілька видів антиоксидантів, тому стане хорошою опцією для профілактики окислювального стресу та збереження клітин.
Допомагає при схудненні
Позаяк селера містить мало калорій і чимало води, вона допомагає підтримувати водний баланс і не сприяє набору води. Селера вважається продуктом із негативною калорійністю. Такі продукти містять менше калорій, ніж потрібно організму для їх перетравлення, тому організм починає спалювати жир і худнути.
Ризики, пов’язані з селерою
Хоча загалом цей продукт корисний, селера може викликати сильну алергічну реакцію у деяких людей. Симптоми можуть включати набряки, висипання та ускладнене дихання. Якщо набряки та висипання можуть пройти самі, то з ускладненим диханням варто відразу звертатися в лікарню – це дуже серйозний симптом.
Окрім того, вагітним жінкам слід уникати добавок насіння селери, оскільки вони можуть викликати стимуляцію матки.
Ну і наостанок, селера входить у перелік 15 продуктів, котрі містять найбільше пестицидів. Але ця проблема вирішується ретельним вимиванням стебел.
Тож врешті, селера має більше переваг, ніж недоліків, пропонуючи також чудовий свіжий смак. Вона може стати хрустким, смачним доповненням до багатьох страв або ж бути зручною низькокалорійною закускою. Сік із селери – це взагалі неймовірно популярний у США суперфуд для схуднення та здоров’я. Тож у якомусь вигляді, але додавайте ці стебла в раціон.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.