Їжа – це задоволення, а задоволення – це, часто, їжа! Я завжди пропагував такий підхід інтуїтивно, а виявляється – це цілком науково обгрунтована необхідність кожної людини. Адже отримання насолоди під час споживання їжі насправді корисне для нашого здоров’я – воно сприяє травленню, мінімізує розлади харчової поведінки, покращує стосунки з їжею та настрій. Тож раджу запастися чимось дуже смачним і заглибитися в науковову складову задоволень.
Психологія їжі заради задоволення
Чимало років шеф-кухарі та гастро-ентузіасти переконували людей, що їжею потрібно насолоджуватися, а тепер до них підключилися й науковці. Фізіологічно задоволення, яке люди отримують від їжі, відбувається як у роті, так і в мозку. Справа в тім, що будь-яке задоволення призводить до викиду дофаміну в мозок, і їжа – не виняток. Дофамін також називають гормоном щастя, адже він справі покращує настрій, підвищує рівень мотивації та ентузіазму.
Старіші дослідження 2011 року показують, що в людей з ожирінням може бути порушена чутливість дофаміну, що змушує їх переїдати, щоб отримати належне задоволення від їжі. Однак коли хімія мозку працює як треба, наша насолода від їжі приносить цілком осяжний фізичний результат. Вироблення дофаміну сприяє швидшому й ефективнішому метаболізму. Смачна їжа нас розслабляє, а тому нервова система переходить у режим відпочинку та перетравлення, що дозволяє організму повністю розщеплювати та використовувати поживні речовини з їжі.
Окрім того, насолода від їжі може впливати на здорове харчування та ваші стосунки з ним. У 2020 році було вивчено 119 досліджень про зв’язок між задоволенням від їжі та правильним харчуванням, 57% досліджень виявили сприятливу кореляцію. Звісно, задоволення від чипсів не покращить ваш раціон, але якщо ви кілька разів отримаєте велику насолоду від здорової їжі, вірогідність, що почнете краще харчуватися, сильно зросте.
Їжа та емоції
Якби їжа була лише паливом, наше існування було би сумним. Однак, на щастя, їжа дає дуже широкий спектр емоцій і може сильно на них впливати. Дослідження показують, що насолода від їжі покращує соціальні зв’язки – не просто так українці завжди любили застілля. Коли люди насолоджуються їжею з іншими, загальне відчуття щастя всіх задіяних підвищується. Хороший лайфхак для малознайомої компанії або ж для сімейних застіль, що іноді відрізняються злегка напруженою атмосферою: просто приготуйте щось дуже смачне і всі стануть трішки добрішими.
Насолода від їжі може подарувати вам особливі приємні асоціації з якимось часом, місцем чи людьми. Потім, лиш згадуючи про страву, ви можете ментально повертатися у той приємний стан, спричинений насправді задоволенням від їжі.
Насолода від їжі здатна спершу зробити будь-яку дієту приємнішою, а потім взагалі прибрати потребу в будь-яких харчових обмеженнях. Якщо ви свідомо вирішуєте насолоджуватися їжею, ваш організм перестає шукати задоволень виключно в загальноприйнято поганій їжі, особливо, коли ви знімете з неї ярлик забороненої. Вам часом все ще хотітиметься чипсів, однак вміння отримувати задоволення від крутого салату чи якоїсь основної страви мінімізує пориви вашого організму та мозку отримати шкідливу насолоду. До речі, якщо потенційно шкідливе споживати, насолоджуючись кожним маленьким шматочком, то шанс вдовольнитися маленькою порцією, а відтак, зменшити шкоду, значно виросте.
А насолода від їжі сімейної чи традиційної для країни ще й підсилює відчуття приналежності до роду чи нації. Не дарма українці за кордоном не можуть обійтися без борщу – це не не лише про смак, це для швидкої дози щастя бути українцем.
Як щодо заїдання емоцій?
Емоційне харчування – історія погана, адже часто вона виходить з-під контролю, призводить до бездумного споживання та створює напружені стосунки з їжею. Тим не менш, їжа для підвищення настрою та їжа заради задоволення відрізняються як наміром, так і результатом. Заїдання таки покращує поганий настрій, однак за рахунок самого процесу споживання їжі, і, меншою мірою, дофаміну. А от задоволення від їжі спричиняє саме викид дофаміну, воно дарує приємні враження та покращує настрій. Намагаючись усвідомлено насолоджуватися їжею, ви не будете мати почуття провини чи сорому. Тож якщо ви навіть вирішите заїсти стрес, постарайтеся зробити це зі справжньою насолодою, повільно й усвідомлено.
Отож, їжа і насолода від їжі – це один із найпростіших методів покращити своє повсякдення. Готуючи їжу щодня, просто подумайте, як зробити її трішки приємнішою, відсотків хоч на 10: можливо, щось варто підігріти, кудись додати трішки сиру, а щось полити соусом. А, може, щоразу гарно сервірувати стіл? Будь-які методи, що направлені на збільшення насолоди, принесуть результат. І тоді, повільно, але впевнено ваше життя ставатиме кращим, а ви щасливішими.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.