Кориця міцно асоціюється у нас із затишком, теплом, осінню та яблучними пирогами. Люди використовували її ще з часів Стародавнього Єгипту, та вважали рідкісною цінністю, достойною бути подарунком для королів.
Видобувають пряність із невеликого вічнозеленого дерева під назвою Коричник (Cinnamomum). Кору дерева очищають та висушують, а потім закручують у невеликі рулетики, загальновідомі як палички кориці. Крім цього спеція продається одразу у меленому вигляді.Нагадуємо, що раніше ми вже писали про користь куркуми, ще однієї популярної спеції.
Користь кориці
Антиоксидантні властивості. Кориця містить сполуки поліфеноли, які захищають наші клітини від ушкоджень вільними радикалами. Ці молекули призводять до окиснення клітин, і як наслідок, можуть пришвидшувати старіння та збільшують ризик серцево-судинних захворювань та онкології.
Контроль рівня цукру. По-перше, завдяки сповільненню розщеплення вуглеводів у травному тракту, спеція зменшує кількість цукру, який надходить у вашу кров після їжі. Крім цього, деякі хімічні сполуки в кориці можуть імітувати дію інсуліну. Численні дослідження на людях підтвердили, що вона справді може знизити рівень цукру в крові натщесерце.
Протизапальний та протигрибковий засіб. З віком процеси хронічного запалення можуть пришвидшувати прогресування багатьох захворювань, тому так важливо боротися із хронічним запаленням. Кориця здатна допомогти, завдяки протизапальним властивостям своїх антиоксидантів.
Природний антибіотик. Коричний альдегід (якому спеція завдячує своїм ароматом) корисний для захисту від бактеріальних і грибкових інфекцій. Вчені протестували цю фітохімічну речовину проти кількох бактерій і вірусів, включаючи стафілокок, кишкову паличку, сальмонелу та кандиду. Виявилося, що коричний альдегід справді здатний запобігти їхньому росту.
Покращення чутливості до інсуліну. Інсулін — гормон, який бере участь у контролі рівня глюкози в крові. З віком або внаслідок неправильно підібраного раціону чи малорухомого способу життя ми можемо стати стійкими до впливу інсуліну, і, як наслідок, зіткнутися із порушеним балансом цукру в крові. Хоча необхідні додаткові дослідження, вчені припускають, що екстракт кориці може знижувати ризик розвитку резистентності до інсуліну.
Контроль артеріального тиску. Деякі дані свідчать, що постійне споживання кориці протягом семи тижнів пов’язане з короткочасним зниженням артеріального тиску. До речі, ще одним продуктом, корисним для нормалізації тиску є гарбузове насіння, прочитати про його користь можна в окремій статті.
Потенційні противірусні властивості. Деякі дослідження показують, що кориця може захищати від деяких вірусів, у тому числі лихоманки денге.
Захисти від серцевих хвороб. Кориця має властивість знижувати рівень тригліцеридів та загальний рівень холестерину — двох важливих факторів розвитку хвороб серця. Експерти радять вживати 1,5 г кориці на день для помітного ефекту.
Здоров’я кишківника. Спеція має деякі пребіотичні властивості, тож її регулярне вживання може допомогти у підтримці здорового мікробіому кишківника та покращити травлення.
Користь для мозку. З віком клітини мозку можуть руйнуватися, провокуючи такі дегенеративні захворювання як Альцгеймер та хвороба Паркінсона. При хворобі Альцгеймера накопичення білкових фрагментів у мозку уповільнює мислення та запам’ятовування. А кориця містить сполуки, які, здається, пригнічують накопичення цих білків. Варто зазначити, що докази лікувального ефекту отримання із дослідів на тваринах та поки не перевірялися на людях.
Поживна цінність кориці
Одна чайна ложка меленої кориці (3 г) містить:
- 6-7 ккал
- 0,1 г білка
- 2 г вуглеводів
- 1,6 г клітковини
- 26 мг кальцію
- 11 мг калію
Крім цього спеція містить невелику кількість бета-каротину.
Скільки кориці можна вживати вдень
Кориця не є ліками, тож не існує однієї стандартної та перевіреної дози. Деякі експерти рекомендують вживати 0,5-1 ч. л. (2-4 грами) меленої кориці на день. У інших же дослідження використовувалося дозування від 1 до 6 г меленої спеції. Варто мати на увазі, що великі дози цієї спеції можуть бути токсичними, тож консультуйтеся з лікарем перед початком будь-якого лікування.
Застереження
- Алергія та подразнення. Можливо ви відчували, що кориця може поколювати рот та губи, ніби перець. У окремих випадках, велика кількість спеції може подразнювати слизові оболонки та губи, а також викликати почервоніння та подразнення шкіри.
- Зниження артеріального тиску. Людям, що страждають на гіпотонію (знижений артеріальний тиск), варто з обережністю вживати корицю.
- Діабет. Оскільки кориця може впливати на рівень цукру в крові, людям, хворим на діабет варто додатково проконсультуватися із лікарем перед початком використання кориці або харчових добавок з її екстрактом.
- Взаємодія з іншими препаратами. Якщо ви регулярно приймаєте будь-які ліки, поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж почати використовувати харчових добавок з корицею. Вони можуть впливати на те, як діють антибіотики, ліки проти діабету, засоби для розрідження крові та ліки для серця.