Здорове харчування передбачає баланс білків, жирів та вуглеводів у кожному прийманні їжі. Але певні макроелементи люблять демонізувати настільки, що люди зовсім відмовляються від їхнього вживання. Подекуди це трапляється із жирами, особливо коли йдеться саме про насичені жири, що заведено вважати злом для здоровʼя. Чи дійсно це так, показало останнє велике дослідження, результатами якого ділимось у статті.
Чи корисні насичені жири
Насичені жири входять у склад різних продуктів тваринного та рослинного походження. Серед них окреме місце посідають молочні продукти: масло, сир, сметана, вершки та жирне молоко. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, вживати молочку потрібно дозовано. Але нещодавно науковці зі Швеції провели масштабне дослідження, яке доводить, що насичені жири у молочних продуктах не шкодять здоровʼю, а навпаки приносять користь.
Шведське дослідження, у якому взяло участь 4150 людей, продовжувалось 16 років. Воно показало, що споживання молочних продуктів зменшує ризик появи серцево-судинних захворювань. Зважаючи на те, що Швеція має один з найвищих у світі показників споживання молочних продуктів, науковці об’єднали свої дані з результатами 17 подібних досліджень. Вони охоплювали майже 43 000 учасників з різних країн. Це підтвердило висновки, отримані у шведському дослідженні.
Також існують дослідження, що показують позитивний звʼязок між вживанням молочних продуктів та зменшенням ризику появи діабету 2 типу. Доктор Дуейн Меллор зазначає: «У нас є повідомлення про те, що деякі молочні продукти можуть мати певний захисний вплив на серцево-судинну систему людського організму, але поки що у нас немає даних, які повністю пояснюють роботу цього механізму».
Рекомендації спеціалістів щодо вживання молочних продуктів
Попри результати нових досліджень, варто розуміти, що ця тема досі вивчається. Молочні продукти містять також інші поживні речовини. Тож, можливо, на захист організму від серцево-судинних захворювань впливають не самі лише насичені жири, а їхнє поєднання з певними мікроелементами.
Думки спеціалістів з цього питання різняться. Але очевидно одне: не треба спеціально збільшувати вживання насичених жирів, бо їхнє зменшення має набагато більше переваг. Наприклад, споживання меншої кількості м’яса зменшує шанси на розвиток колоректального раку. А споживання меншої кількості тортів, печива та тістечок зменшує ризик ожиріння.
Вчені кажуть, що найбільше підтверджень щодо користі для здоров’я молочних продуктів існує для твердого сиру. Він має властивості, які обмежують кількість жиру, що засвоюється організмом, що знижує ризик серцево-судинних захворювань. А от докази щодо користі масла менш однозначні.
Тож ми повертаємось до того, з чого починали. У харчуванні вкрай важливий баланс, а фіксація лише на одному типі певних харчових продуктів чи їх повне виключення з раціону навряд призведе до чогось хорошого.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.