Соціологічне дослідження 2020 року свідчить, що в Україні живе 4,5 мільйони вегетаріанців та близько 800 тисяч веганів. Люди все частіше відмовляються від мʼяса та інших продуктів тваринного походження, а веганське та вегетаріанське харчування помалу перестають демонізувати. Сучасний ринок веганських товарів дійсно вражає. Існує безліч українських виробників, які виробляють веганські продукти: рослинне мʼясо, сири, йогурти, ковбаси, соуси, молоко тощо. Але виробництво в інших країнах пішло ще далі. За кордоном вже давно йдеться про те, щоб вирощувати веганське мʼясо синтетичним шляхом. Як саме це може відбуватися, зʼясовуємо разом.
Інколи веганство помилково називають лише дієтою, бо насправді це спосіб життя, що передбачає відмову від експлуатації тварин у будь-якому з можливих проявів. Йдеться не тільки про харчування, але й про відвідування цирків, дельфінаріїв та зоопарків, користування одягом, взуттям чи аксесуарами з тваринних компонентів, тестування косметичних та побутових засобів на тваринах, використання тварин заради бізнесу тощо.
З чого роблять мʼясо для веганів
Існує міт про те, що веганське харчування є чимось дуже складним та, звісно ж, дорогим. Але на ділі все зовсім не так. З веганством працює золоте правило: попит породжує пропозицію. Тож не дивно, що у світі та зокрема в Україні веганських продуктів стає все більше. Серед них особливе місце займає рослинне мʼясо, яке за смаком та текстурою імітує справжнє. Зазвичай його роблять з сої та пшеничного білка (сейтану). Але останні новини говорять про те, що веганське мʼясо можна не тільки виготовляти з рослин, але й культивувати інакше.
У Нідерландах працює лабораторія Meatable, слоган якої звучить так: «Ми хочемо задовольнити світовий апетит до м’яса, не завдаючи шкоди людям, тваринам чи планеті». Як все відбувається насправді? Вчені вирощують мʼясо у лабораторних умовах, використовуючи свинячі стовбурові клітини шляхом увімкнення та вимкнення певних генів. Жирові клітини вирощують протягом 4 днів, а далі переносять у ферментаційну ємність та залишать для розмноження. В результаті виходить продукт, схожий на шматок сала. Потім це поєднують з рослинними білками для створення ковбасок.
Meatable далеко не єдина закордонна компанія, що культивує так звані рослинні альтернативи. Деякі лабораторії працюють над культивованими стейками з яловичини, шматочками курки та свинини, фуа-гра, лососем для суші та навіть м’ясом восьминога. Питання лише в тому, чи можна називати такі продукти дійсно веганськими? Щоб відтворити природний процес росту жиру та мʼязів, нідерландські вчені для своєї продукції використовують біоматеріал лише неушкоджених корів та свиней. Але факт лишається фактом — тварин знову експлуатують. Тож питання гуманності, як завжди, лишається відкритим до обговорення.
Сьогодні в Україні можна купити веганське мʼясо чи не в кожному великому супермаркеті. Ба більше, існує декілька українських виробників рослинних альтернатив, які пропонують різний рослинний фарш, котлети, ковбаси, гуляш та інші продукти, які у нашій уяві завжди були мʼясними. Але всі вони зроблені з рослин та без шкоди для тварин. Насправді стати веганом чи веганкою доволі просто. А допомогти із цим може громадська організація “Кожна Тварина”, яка вже понад 5 років займається просвітницькою, волонтерською та благодійною діяльністю, спрямованою на популяризацію веганства та захист тварин.