Гостра їжа – цікава тема, про яку всі мають свою думку. Хтось уникає будь-яких гострих інгредієнтів, хтось просить погостріше, а зверху ще й якимось табаско приправляє страви. Та й сама шкала гостроти геть неоднозначна: те ,що дуже гостро для когось, досить звично й спокійно для іншого. Зʼявляється питання, чому люди настільки по-різному ставляться до гострої їжі та чому комусь подобається «обпікати» собі язик. Ви можете пояснити це звичкою чи географією, але науковці мають свої пояснення.
Гострота не входить до списку класичних смаків поряд із кислим, гірким, солодким, солоним та умамі, адже вона пов’язана з температурними відчуттями в тілі. Річ у тім, що крім смакових рецепторів, язик містить температурні рецептори, деякі з яких активуються гострою їжею, створюючи буквальне відчуття печіння.
««Гостра» хімічна речовина, яка запалює язик, називається капсаїцином. Він походить від перцю чилі, який виробив цю хімічну речовину, щоб захистити себе від поїдання хижаками. Науково в температурній шкалі капсаїцин проходить під назвою TRPV1. Зазвичай TRPV1 запускається при температурах близько 40 градусів за Цельсієм, але з їжею цей поріг значно нижчий. Люди при цьому абсолютно унікальні створіння – єдині, хто насолоджується цим відчуттям печіння в роті», – розповів Джон Хейс, професор харчових наук.
Чому люди люблять гостру їжу
Існує кілька теорій щодо того, чому люди люблять пряне, попри те, як гостра їжа впливає на організм, включно із дещо болісними відчуттями. Дуже популярна теорія стосується ризику та винагороди. Дослідження, проведене в 2016 році, показало, що люди, котрі люблять ризикувати, більш вірогідно полюбляють і гостру їжу. Точний механізм пояснити складно, однак гостра їжа це певний вид ризику, який винагороджується цікавим смаком.
«Існує також генетичний компонент, який до кінця не вивчений. Добре відомо, що коли люди їдять більше гострої їжі, вони втрачають чутливість до капсаїцину. Але деякі люди також народжуються з іншими або менш функціональними рецепторами капсаїцину. Це з самого початку дає їм вищу толерантність до спецій», – розповіла Алісса Нолден, доцентка кафедри харчових наук Массачусетського університету.
Споживання гострої їжі також може зводитися до певних рис характеру. Наприклад, деякі американські дослідження помітили, що гостру їжу часто люблять чоловіки, котрі прагнуть транслювати маскулінність. Але ця особливість не працює, коли йдеться про мешканців Мексики чи Індії, де гостру їжу люблять геть усі. Там це пояснюється еволюційними особливостями: у жаркому середовищі гостра їжа більш цінна, адже вона викликає потовиділення та в результаті охолоджує тіло.
Для людей, які втратили відчуття смаку, гостра їжа може стати джерелом насолоди від їжі. Наприклад, хіміотерапія хворих на рак може змінити рецептори смаку в ротовій порожнині, через що їжа починає смакувати інакше: гірко, металево, прісно. Оскільки гостру їжу сприймають температурні рецептори, а не рецептори смаку, її пекуче відчуття все ще може яскраво відчуватися. Фактично, деякі дослідження показують, що хворі на рак звертаються до гострої їжі, щоб покращити свій сенсорний досвід під час або після хіміотерапії.
Тож причин любити гостру їжу чимало: хтось просто звик, а в когось вона викликає приємні передчуття ризику й винагороди. Зрозуміло одне: до капсаїцину можна звикнути та підвищити свою толерантність до гострих продуктів. Питання лиш у тім, чи вам цього хочеться.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.