Нутове борошно: користь, рецепти та як зробити його самотужки

Останніми роками у продажі зявляються все нові і нові види борошна: гречане, коксове, пшоняне, та навіть борошно з нуту. Розібратися в такому різноманітті може бути складно, то ж пропонуємо уважніше придивитися до нутового борошна та з’ясувати, чи справді воно корисніше за пшеничне, та як же використовувати його в кулінарії.
Що таке нутове борошно
Спершу згадаймо, що ж таке нут або турецький горох. Це насіння рослини родини бобових, зернобобова культура. Борошно ж отримують, перемелюючи горошини нуту. Помел при цьому може бути грубший чи дрібніший, колір — різнитися від жовтуватого до світло-сірого, а на смак нутове борошно злегка солодкувате. Головна ж його особливість полягає у тому, що нут не є злаком, то ж і харчовий профіль та властивості борошна з нього сильно різняться від звичного нам пшеничного.
Харчова цінність
У 100 г нутового борошна міститься:
- 22,4 г білка
- 6, 67 г жирів
- 57,8 г вуглеводів
- 10,8 г клітковини
- 10,8 г цукру
- 45 мг кальцію
- 166 мг магнію
- 4, 86 мг заліза
- 318 мг фосфору
- 846 мг кальцію
Також воно багате на фолієву кислоту та вітамін B1 (тіамін). Калорійність нутового борошна становить 387 ккал на 100 г.
Користь борошна з нуту
Допомагає підтримувати здорову вагу. Людям, що стежать за вагою та своїм раціоном приємно буде дізнатися, що нутове борошно містить приблизно на 25 % менше ккал, ніж звичайне пшеничне. Вживання низькокалорійних продуктів може допомогти вам зменшити денне споживання ккал, при збереженні звичного розміру порцій. Щобільше, деякі вчені вважають, що нут має здатність зменшувати відчуття голоду, впливаючи на рівні гормону греліну.
Має нижчий глікемічний індекс, ніж пшеничне борошно. Глікемічний індекс (ГІ) це показник того, наскільки швидко їжа розщеплюється на глюкозу, та, відповідно наскільки сильно вона здатна підняти рівень цукру в крові. ГІ пшеничного борошна – 70, тоді як у снеків, приготованих з нуту приблизно 22-23, тобто відчутно велика різниця.
Корисне для травної системи. Борошно з нуту містить утричі більше клітковини, ніж пшеничне. Клітковина є їжею для корисних кишкових бактерій, тому допомагає підтримувати здорову мікрофлору, що своєю чергою позитивно впливає на імунітет, стан шкіри та навіть настрій. А клітковина в нуті окремо пов’язана з покращенням показників рівнем жиру в крові.
Підходить для безглютенової дієти. Хоча глютен не шкідливий для більшості, у частини людей є вроджена непереносимість цього білка — целіакія. Наслідок, це порушення всмоктування поживних речовин, болі в шлунку, діарея. Нутове борошно ж не містить глютен, тому є чудовою альтернативою пшеничному.
Що приготувати з нутового борошна
Таке борошно можна використовувати для приготування оладок, панкейків, печива, коржиків, млинців, вафель, для загущування соусів чи підлив, а також для панірування продуктів перед смаженням та різноманітних клярів. Якщо збираєтеся використовувати нутове борошно у випічці хліба, то пам’ятайте, що воно не містить клейковини, а отже краще поєднувати його, наприклад з пшеничним борошном.
Як зробити борошно з нуту
Хороші новини — борошно з нуту можна приготувати вдома самотужки. Для цього вам знадобиться власне нут, духовка, кавомолка та блендер.
- Нут потрібно ретельно промити та замочити у холодній воді на 8 годин або на ніч, щоб пом’якшити оболонку горошин. Наливайте воду з надлишком, оскільки він сильно набухає. Якщо вдома спекотно, краще поставити миску до холодильника, щоб продукт не зіпсувався.
- Через 8 годин нут можна ще раз промити та злегка просушити від води, щоб був вологим, але не мокрим. Засипте його у чашу блендера та максимально мілко перемеліть.
- Утворену кашу викладіть тонким шаром на застелене пергаментом деко та просушіть 2-2,5 години при температурі 50-60 градусів, при чому дверцята духовки залиште привідкритими, щоб всередині не утворювалася пара.
- Якщо грудки нутової “каші” повністю просохли — їх можна молоти в кавомолці на борошно. Якщо ж ви відчуваєте, що всередині ще залишилося трохи вологи, залишіть деко з нутом підсушуватися при кімнатній температурі ще на кілька годин.
- Наостанок просійте борошно через сито та зберігайте у герметичному контейнері.