Фруктовий цукор. Що таке фруктоза і чи краща вона за глюкозу та звичайний цукор

Фруктоза, глюкоза та цукор - у чому різниця

Що корисніше, цукор чи мед? Фруктоза чи глюкоза? Ці питання насправді досить часто постають у багатьох людей. Хтось опирається на стереотипне – «мед точно краще», хтось пробує балансувати між тим і тим, хтось, знаючи, що фруктоза солодша, уникає вже її. Істина в цей час зачаїлася десь посередині. Фруктоза справді солодша за цукор у 1,2-1,8 рази, і є найсолодшим природнім вуглеводом. У фруктах і овочах вона досить корисна, а от як підсолоджувач – не дуже. Тож врешті треба таки розібратися в цьому питанні, щоб звільнитися від солодких забобонів.

 

Що таке фруктоза?

Фруктоза – це тип цукрів, відомий як моносахарид. Її також часто називають «фруктовим цукром», оскільки в основному вона міститься саме в фруктах. Окрім того, фруктоза міститься в меді, цукровому буряку, цукровій тростині та деяких інших овочах. А ще вона в рівній з глюкозою пропорції формує сахарозу – столовий цукор.

Чиста фруктоза як підсолоджувач комерційно виробляється з кукурудзи або сахарози. У такому концентрованому вигляді її використовують в якості інгредієнта в харчових продуктах. Позаяк фруктоза є одним із найбільш розчинних цукрів, вона добре поєднується з напоями. Фруктоза також добре поглинає воду і діє як зволожувач. Усі ці властивості можуть покращити текстуру і подовжити термін зберігання продуктів, наприклад, хліба.

Тож фруктоза може бути і природним цукром, і доданим цукром, залежно від її джерела. Важливо зазначити, що дієтологи радять обмежити споживання доданого цукру до не більше, ніж 10% від загальної кількості калорій, іншими словами, менше 50 грамів, якщо ви споживаєте 2000 калорій на день.

Фруктоза міститься в овочах і фруктах

Чим відрізняється глюкоза, сахароза і фруктоза?

Сахароза, глюкоза та фруктоза насправді містять однакову кількість калорій на грам, однак вони відрізняються своєю хімічною структурою, тим, як наше тіло їх перетравлює та метаболізує, а також тим, як вони впливають на здоров’я.

Глюкоза та фруктоза є моносахаридами – молекулами цукру в найпростішому вигляді.

Глюкоза, основні джерела якої рис, овес, борошно та крохмалисті овочі, поглинаючись тонким кишечником, підвищує рівень цукру в крові й робить це досить швидко. Це стимулює вироблення інсуліну, який, у свою чергу, стимулює утворення та секрецію лептину – «гормону ситості». Коли ми говоримо про рівень цукру в крові, ми насправді маємо на увазі глюкозу в крові. Глюкоза проходить через кровотік, забезпечуючи енергією всі тканини нашого тіла, які її потребують.

Фруктоза змінює рівень цукру в крові набагато повільніше, ніж глюкоза, і значно меншою мірою впливає на рівень інсуліну. На відміну від глюкози, яка переробляється всім організмом, фруктоза майже повністю метаболізується в печінці. З часом надмірне споживання може спричинити перетворення фруктози в жир, після чого може з’явитися ожиріння печінки та вісцеральний жир навколо основних органів. Цей стан може спровокувати резистентність до інсуліну та діабет 2 типу. І якщо глюкоза стимулює гормон ситості, фруктоза цього не робить, а згідно з певними дослідженнями, діє прямо навпаки, часом сприяючи переїданням.

Цукор же, чи то пак сахароза, складається 50 на 50% з глюкози та фруктози, маючи певний баланс усіх переваг і недоліків обох моносахаридів.

Що краще цукор чи фруктоза?

Виникає логічне запитання, якщо фруктоза викликає голод і може призвести до резистентності до інсуліну, чи варто її взагалі споживати? Так. Але не всю і не завжди.

Природними й максимально безпечними джерелами фруктози є фрукти й овочі. Окрім того, що ми маємо змогу отримати з цих продуктів необхідні цукри, ми також отримуємо корисні та поживні речовин. Фруктоза тут відходить на другий план, а тому перейматися через неї в цих продуктах не варто. До того ж, вона не підвищує рівень цукру в крові, тому, приміром, овочі стають ідеальними продуктами для людей із діабетом. Однак варто бути обачними, солодкі фрукти часто рівною мірою містять і глюкозу, котра досить швидко піднімає рівень цукру в крові.

Щодо фруктози в якості добавки ситуація інакша. Позаяк вона солодша за глюкозу, менша кількість грамів робить продукт солодшим, а тому й кількість калорій у готовому продукті менша. Однак у чисту енергію в організмі вона не перетвориться, тому питання резонності такої підміни в продуктах залежить від вашої мети. Приміром, для людей із діабетом 1 типу, котрі живуть на замісній інсулінотерапії, продукти на фруктозі будуть досить непоганою опцією, зменшуючи загальну кількість вуглеводів у страві. Якщо ж мета ефективно схуднути, спожиті калорії, хоч і в меншій кількості, не підуть в чисту енергію, як би це зробила глюкоза.

Багато вчених вважають, що надмірне споживання фруктози може бути ключовим фактором розвитку багатьох найсерйозніших захворювань сучасності. До них відносяться ожиріння, діабет 2 типу, хвороби серця і навіть рак. Однак шкідливий вплив надходить від фруктози в якості добавки, що є досить суттєвою проблемою, наприклад у США, де майже всі продукти містять підсолоджувач, навіть солоні! В Україні рівень проблеми нижчий, а природна фруктоза з овочів і фруктів небезпеки насправді не несе.

Тому, як і з будь-якою ситуацією в харчуванні, потрібно тримати баланс, орієнтуватися на власні відчуття та потреби, а в разі необхідності консультуватися з нутриціологом, дієтологом чи сімейним лікарем. Головне правило, не боятися фруктози в овочах, не зловживати фруктозою в фруктах і обмежити кількість фруктози в якості добавки в готових продуктах. Їжте смачно і будьте здорові!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення