Як правильно снідати? Розповідає дієтолог Світлана Фус

Сніданок – особливий прийом їжі, адже з його допомогою ми налаштовуємося на новий день і від нього, певною мірою, залежить, яким буде цей день. Але варто бути чесними, найчастіше сніданок – це прокинутися, умитися, зробити ковток кави або чаю й бігти. Я і сам так іноді роблю, але тільки іноді, адже сніданок для мене – це привід експериментувати. Зізнаюся, я все ж віддаю перевагу максимально простим рецептам або беру складний і спрощую його. Саме тому в моєму арсеналі є тост із авокадо, оладки, вівсянка з гарбузом та інші смачні рецепти.

Так як я кулінар, я більше уваги приділяю смаковими якостям продуктів. Але зараз я став більше заглиблюватися в питання користі для організму і в цьому мені допомагає дієтолог Світлана Фус. Ми поговорили про те, як правильно починати день, яким повинен бути сніданок і чим запивати перший прийом їжі. Спойлер: кавою можна запивати сніданок.

Дієтолог Світлана Фус Дієтолог Світлана Фус

Здоровий початок дня – який він?

Звісно, корисно прокинутися і натщесерце випити склянку теплої води або кімнатної температури, яка дає можливість поповнити нічну втрату рідини. Коли саме це буде зроблено: перед душем, після душу, після того, як почистили зуби – це вирішує кожен сам для себе. Не існує золотого правила, як і коли необхідно пити склянку води вранці, орієнтуйтеся на свій комфорт.

полезный завтрак

Чи повинен бути сніданок або цей прийом їжі можна пропустити?

Перший прийом їжі повинен насичувати організм нутрієнтами та енергією і, звісно, він повинен бути. Як правило, вважається, що перший прийом їжі необхідно здійснити протягом двох годин після пробудження, але все залежить від того, який графік життя й в цілому режим харчування у людини. Крім того, на наявність або відсутність сніданку дуже сильно впливає вечеря. Якщо людина пізно й дуже щільно поїла перед сном, то, безумовно, у багатьох після такого завершення дня на ранок ще немає почуття голоду. А все тому, що ні травна система, ні гормональна не відійшли від вечірнього прийому їжі. Якщо хочете, щоб день почався зі сніданку, вечеряти необхідно легко.

Чим корисно снідати?

Тут все залежить від того, який режим харчування у людини в цілому: скільки прийомів їжі та наскільки вони щільні. Не існує універсальних сніданків. Кожна людина сама для себе визначає, якими стравами вона найкраще насичується. Так, наприклад, каші – це порожні вуглеводи. Якщо ми їмо вуглеводну їжу, то вона дуже швидко перетравлюється і як підсумок – людина швидко зголодніє.

На сніданок перевагу варто віддавати білкам із жирами і невеликій кількості вуглеводів.

Якщо людина ранок звикла починати з каш, і їй це подобається, то перевагу варто віддати цільнозерновим кашам, але їх все ж потрібно чимось ущільнити, наприклад, можна додати овочі, горіхи, шматок сиру, рослинну олію або вершкове масло.

полезный завтрак

Чи можна запивати їжу кавою або чаєм?

Насправді, сніданок можна запити будь-яким улюбленим напоєм, наприклад, кавою або чаєм. Але таких напоїв не повинно бути багато. Велика кількість ранкових напоїв може викликати переповнення шлунку й погіршити перетравлення їжі.

Якщо ж ви віддаєте перевагу вживанню напоїв між прийомами їжі, то вони не повинні містити цукор, інакше це вважається за прийом їжі. А кава натщесерце у деяких людей може викликати роздратування стінок шлунка.

Безумовно, потрібно дивитися на свої відчуття. Так, наприклад, якщо кава натщесерце не викликає ніяких негативних відчуттів, то її можна пити, але все ж я рекомендую кавою або запивати сніданок, уточню, що її має бути невелика кількість, або ж пити між прийомами їжі та без цукру. Добавки у вигляді молока або вершків у каву в невеликій кількості теж допустимі, але знову ж таки, якщо у людини немає проблем зі здоров’ям, інсулінорезистентності та вона не в процесі схуднення.

Чи варто ранок починається з фрешів або смузі?

Я проти фруктових соків – це велика концентрація глюкози і фруктози в напої. Краще з фрукта не викидати цінне – клітковину, роблячи сік, а можна просто з’їсти фрукт на сніданок.

Інша справа – овочеві смузі – це корисно, правда, таким напоєм наїстися не можна, через 30-60 хвилин людина відчує голод. Наше завдання утримувати гормональну регуляцію травлення в нормі, тому кожний прийом їжі повинен бути закінченим. Людина поїла, потім випила смузі, відчуває себе добре і найближчі 3-5 годин не буде почуття голоду – ось здоровий початок дня.

І розвію міф про те, що сік або смузі на голодний шлунок – це корисно тим, що вітаміни з напоїв краще всмоктуються. Насправді, в організмі все збалансовано, і, якщо ви вживаєте змішану їжу, то вітаміни і мінерали з неї теж добре всмоктуються організмом.

Завантаження...